Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Domy inteligentne, czyli automatyka budynkowa

Domy inteligentne, czyli automatyka budynkowa
damian

Domy drewniane, domy parterowe, domy jednorodzinne - każdy z tych budynków może być domem inteligentnym. O tym, czy dany budynek jest inteligentny decyduje automatyka budynkowa, czyli zaawansowane technologicznie systemy sterujące, które ułatwiają mieszkańcom takiego domu życie i wypoczynek.

Inteligentny dom zapewnia przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Automatyka domowa to jeden dotyk w iPadzie, wciśnięcie jednego przycisku w pilocie. Ten gest pozwala przyciemnić światło albo włączyć nastrojową muzykę. Rolety same bezszelestnie opadną na okna. Systemy alarmowe włączają się automatycznie po wyjściu gospodarzy z domu. Nad bezpieczeństwem domowników czuwa system kamer. Specjalne czujniki uruchamiają ogrzewanie, gdy temperatura na zewnątrz jest niska. Przepływ ciepłej wody zwiększy się więc w grzejnikach i panelach, aby temperatura w domu było ciepło. Inteligentny budynek dostosowuje się więc do Twoich potrzeb.

Czym są inteligentne systemy sterowania domem i gdzie się je stosuje? Systemy automatyki budynkowej stosuje się przede wszystkim w biurowcach, ale coraz częściej mają zastosowanie w budynkach mieszkalnych - w domach jednorodzinnych i w budownictwie wielomieszkaniowym. W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się systemy sterowania oświetleniem. Występują one w ponad 80% inwestycji. Większość inwestorów wymaga jednak czegoś więcej i są to najczęściej elementy integrujące wszystkie instalacje, które sprawiają, że dom staje się przyjazny i prostszy w obsłudze.

Czy łatwo kupić i zainstalować takie inteligentne systemy? Na rynku obecnie istnieje ogromna różnorodność wielosystemowych rozwiązań. Są one zwane domami inteligentnymi. Ich cena zależy od ilości i jakości komponentów oraz od samego systemu i ilości pomieszczeń, w jakich dane rozwiązanie będzie zastosowane. Jednak nie są one tak drogie, jakby się mogło wydawać. Ich koszt zwraca się też szybko.