Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Co to jest dom pasywny?

Co to jest dom pasywny?
damian

Pojęcie domu pasywnego jest dość tajemnicze, choć z powodzeniem funkcjonuje od jakiegoś czasu w Polsce. Domy pasywne to domy energooszczędne, budynki, w których zużycie energii zredukowane jest nawet o 90 procent. Dom pasywny został wymyślony w Niemczech. Według definicji, jakie proponują instytuty niemieckie, dom pasywny jest wtedy, gdy nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Te wymogi jest trudno osiągnąć, ale nie jest to niemożliwe. Jak wybudować dom pasywny?

Przede wszystkim należy zastosować nowoczesne techniki ograniczania utraty ciepła z wnętrza budynku. Potrzebna będzie bardzo dobra izolacja ścian, okna, które nie przepuszczają ciepła czyli są niskoemisyjne. W takim domu należy wyeliminować mostki termiczne takie jak balkony. Należy też wykonać odpowiednią wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Projekty domów energooszczędnych - pasywnych powinny zawierać możliwości pozyskiwania energii słonecznej i czerpania z innych odnawialnych źródeł energii. Dlatego należy między innymi zadbać o odpowiednie oszklenie budynku od strony południowej, a eliminację okien od strony północnej, gdzie straty ciepła są największe.

Pasywny dom jednorodzinny jest przede wszystkim piętrowy, nie ma podpiwniczenia, posiada płaski dach i zwartą bryłę budynku. Idealnym kształtem dla domu pasywnego byłoby igloo. Ze względów technicznych budowa igloo jest możliwa, lecz w ogóle nieopłacalna.

Energooszczędność domu pasywnego nie polega więc na zwiększaniu izolacyjności ścian, ale przede wszystkim na właściwym zaprojektowania funkcji i architektury budynku. Domy energooszczędne projekty powinny zorientować budynek na korzystanie z energii słonecznej, dobrać odpowiednią bryłę. A inwestor, który zdecyduje się na taki dom, musi pamiętać, że będzie on zdecydowanie odbiegał od standardowych szablonów w budownictwie.