Posts made in Styczeń, 2014

Projekty domów tradycyjnych

Posted by on Sty 31, 2014 in Bez kategorii | Możliwość komentowania Projekty domów tradycyjnych została wyłączona

Projekty domów tradycyjnych

Tradycyjne systemy ogrzewania domów jednorodzinnych powoli zaczynają być przestarzałe. W czasach gdy ceny paliw grzewczych jak węgiel, gaz czy ropa idą w górę warto zastanowić się nad tym jak zbudować dom energooszczędny. W chwili obecnej nowoczesne budownictwo zakłada bowiem, że ucieczek ciepła z budynków ma być jak najmniejsza. Można też iść o krok dalej i zdecydować się na budowę domu pasywnego. W tego typu domach można znaleźć mnóstwo ciekawych rozwiązań, które pozwalają na jak najmniejsze zużycie energii. Są to swego rodzaju super domy nowoczesne których koszt utrzymania jest jak najmniejszy. Inwestycja w budownictwo pasywne jest inwestycją w przyszłość. Koszty utrzymania domu pasywnego są bowiem zdecydowanie mniejsze niż domu budowanego w sposób tradycyjny.

533b16a7f2834.jpg

W domu pasywnym do ogrzania 1 m2 potrzeba nie więcej niż 14 KwH. Niskie zapotrzebowanie na ciepło domu pasywnego wynika przede wszystkim z tego projektu. Dom pasywny powinien bowiem być zaprojektowany tak by mógł jak najwięcej wykorzystać energii słonecznej. Od strony południowej dom pasywny powinien posiadać spore przeszklenia. Wszystko po to by wnętrze budynku mogło się jak najlepiej ogrzać. Dobry projekt domu pasywnego powinien też przewidywać zastosowanie odpowiednich materiałów. Izolacja termiczna w domach pasywnych jest bowiem podstawą. W domach pasywnych doskonale sprawdzają się pustaki ceramiczne. Zwykłe projekty domów tradycyjnych bazują przede wszystkim na ogrzewaniu centralnym. W przypadku domów pasywnych stosuje się wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła. Ciepło pochodzi jednak w głównej mierze od energii słonecznej a nawet od ciepła emitowanego przez mieszkańców. Temperaturę w domach pasywnych podnoszą nawet urządzenia elektryczne. Przy budowie domów pasywnych z całą pewnością nie można oszczędzać na materiałach, to w głównej mierze od nich zależy pasywność budynku.

533b16a7061ec.jpg

Read More

Domy energooszczędne

Posted by on Sty 27, 2014 in Bez kategorii | Możliwość komentowania Domy energooszczędne została wyłączona

Domy energooszczędne

Według rozporządzenia Unii Europejskiej jakie ma wejść w życie do 2020 roku w domach jednorodzinnych nie będzie można palić węglem. To oznacza, że miliony polaków stoi przed nie lada dylematem. Jeśli zamierzasz budować dom pomyśl jaki projekt wybrać by dom był energooszczędny a potrzeby energetyczne jak najmniejsze. Energooszczędność budynku w głównej mierze zależy od projektu na bazie, którego powstał. Według wszelkich zasad projekty domów z niskim zapotrzebowaniem energetycznym powinny posiadać jak najbardziej prostą bryłę. W domach energooszczędnych izolacja budynków powinna być jak najmniejsza. Ucieczka ciepła z budynków powinna być zminimalizowana do minimum. Jeszcze zanim wybierzemy projekt zastanówmy się nad tym czy działka spełnia wszelkie wymagania jakie można postawić przed działką pod zabudowę energooszczędną. Mowa głównie o usytuowanie względem stron świata. Działka powinna być bowiem skierowana na południe. Dobrze jeśli od strony północnej znajdą się drzewa. Za ich pomocą będzie można chronić dom przed wiatrem czy mrozem. Bryła budynku nie powinna posiadać żadnych załamań. Przyczyniają się one jedynie do utraty ciepła. Według powszechnej opinii dom energooszczędny najlepiej jest zbudować na planie prostokąta. Pamiętajmy również by projekt domu jednorodzinnego był zawsze zwrócony w stronę południową. Jeśli zaś chodzi o rozmieszczenie pomieszczeń, to w domu energooszczędnym pomieszczenia dzienne takie jak salon powinny znajdować się od południowej właśnie strony. W dzisiejszych czasach domy nowoczesne wykorzystujące energię słoneczną oraz pompy ciepła to konieczność. Oczywiście mankamentem budownictwa energooszczędnego jest cena. Budynki energooszczędne i rozwiązania w nich zastosowane są z reguły o wiele droższe od rozwiązań stosowanych w tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym. Inwestycja w budownictwo energooszczędne kiedyś nam się zwróci.

Read More

Popularność domów tradycyjnych

Posted by on Sty 25, 2014 in Bez kategorii | Możliwość komentowania Popularność domów tradycyjnych została wyłączona

Popularność domów tradycyjnych

Wśród wszystkich rodzajów domów najbardziej uniwersalne są domy tradycyjne. Na budowę takiego domu mogą zdecydować się zarówno młode małżeństwa, jak też nieco starsze. Projekty domów tradycyjnych są dosyć charakterystyczne, ponieważ zazwyczaj zaoferowane są tam konstrukcje piętrowe lub z zagospodarowanym poddaszem. Domy tradycyjne wcale nie są nudne ani oklepane, bowiem bardzo często w projektach dodawane są elementy nowoczesności. Projekty domów tradycyjnych tworzone są w ten sposób, aby nadawały się one zarówno do mieszkania, na co dzień z całą rodziną, jak też tylko do pomieszkiwania w nich w celach rekreacyjnych. Na projektach tego typu domów często zamieszczane są liczne facjaty, które w przyszłości będą pięknie doświetlały każde pomieszczenie. Działki zazwyczaj dostosowywane są do tych domów, ponieważ jeśli ma to być dom parterowy, to potrzeba działki o dużych obszarach, natomiast jeśli ma to być dom piętrowy to wystarczy już mniejsza działka. Tego typu domy wznoszone są od lat, dzięki czemu nigdy nie będzie problemu ze znalezieniem ekipy budowlanej, która pobuduje taki dom. Ponadto zazwyczaj domy tego typu buduje się przy wykorzystaniu powszechnie dostępnych materiałów budowlanych, które można kupić dosłownie wszędzie. Dlatego też koszty z tym związane nie są najwyższe, gdyż dzisiaj takie materiały budowlane są dość tanie. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich którzy chcą mieć swój dom, dzięki temu bowiem mogą wybudować taki, który spełnia wszystkie ich oczekiwania, a koszt tego nie będzie zbyt wysoki. Zanim przystąpimy do budowania domu, dobrze jest sporządzić kosztorys, który pokaże, jaką sumę należy przygotować aby zbudować swój dom. Oczywiście zazwyczaj należy mieć nieco więcej pieniędzy, gdyż mogą wystąpić nieprzewidziane sytuacje i wydatki mogą się znacznie zwiększyć. Jednak na pewno taki kosztorys pomaga przygotować się do budowy swojego domu.

Read More

Drewniane marzenie

Posted by on Sty 22, 2014 in Bez kategorii | Możliwość komentowania Drewniane marzenie została wyłączona

Drewniane marzenie

Domek z drewna… Marzenie niemal każdego człowieka, który kiedykolwiek myślał o postawieniu własnego domostwa. Pełne marzeń ściany, bajeczny i fantazyjny fason, a do tego domy z drewna pełne duszy. W końcu przecież nie ma nic bardziej pięknego niż obudzić się w pięknej, drewnianej chatce, z okien której rozciąga się widok na swojskie tereny, potem wyjść na kawę na tarasie i cieszyć się prawdziwą wolnością ducha. Poza estetyczną i emocjonalną sferą domów z drewna, zdecydowanie bije wszelkie rekordy popularności także ich bardzo ekologiczny aspekt. Otóż każdy dom, który zbudowany jest z drewnianych desek, czy bali, jest bardzo zdrowy, ponieważ nie zawiera w sobie żadnych pyłów, tak bardzo charakterystycznych dla domów z cegły, albo pustaka. Nie wymaga wiercenie dziur w tynku, a także pozwala uniknąć kłopotliwych sytuacji w chwilach, gdy zamoknie nam tapeta, albo tynk. Właśnie – i to jest kolejna sprawa, która przeważa na szali domów z drewna. Otóż domki drewniane są już same w sobie na tyle piękne, że nie wymagają nawet najdrobniejszych zabiegów estetycznych, typu nakładanie tapety, wygładzanie ścian, albo ich malowanie. Kolory naturalnego drewna są tak przecież piękne, że jedyną formą ich modyfikacji jest jedynie profilaktyczna impregnacja bezbarwnym lakierem, albo pomalowanie na biało, w celu uzyskania efektu bardziej ludowego. Domy z drewna jednak są domami, które „żyją”, a chodzi tutaj o to, że w przeciwieństwie do domów murowanych, konstrukcje drewniane stale wydają jakieś odgłosy, spowodowane na przykład trzeszczeniem desek, osiadaniem konstrukcji, albo rozprężaniem drewna pod wpływem temperatury. Oczywiste także jest, że drewniane domki trzeba zabezpieczać przed ciepłem i zimnem w zupełnie inny sposób niż budowle murowane, jednak taki rodzaj poświęcenia jest tak naprawdę niczym w połączeniu z mieszkaniem w pięknym, drewnianym domku pod miastem.

Read More

Domy inteligentne, czyli automatyka budynkowa

Posted by on Sty 20, 2014 in Bez kategorii | Możliwość komentowania Domy inteligentne, czyli automatyka budynkowa została wyłączona

Domy inteligentne, czyli automatyka budynkowa

Domy drewniane, domy parterowe, domy jednorodzinne – każdy z tych budynków może być domem inteligentnym. O tym, czy dany budynek jest inteligentny decyduje automatyka budynkowa, czyli zaawansowane technologicznie systemy sterujące, które ułatwiają mieszkańcom takiego domu życie i wypoczynek.

Inteligentny dom zapewnia przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Automatyka domowa to jeden dotyk w iPadzie, wciśnięcie jednego przycisku w pilocie. Ten gest pozwala przyciemnić światło albo włączyć nastrojową muzykę. Rolety same bezszelestnie opadną na okna. Systemy alarmowe włączają się automatycznie po wyjściu gospodarzy z domu. Nad bezpieczeństwem domowników czuwa system kamer. Specjalne czujniki uruchamiają ogrzewanie, gdy temperatura na zewnątrz jest niska. Przepływ ciepłej wody zwiększy się więc w grzejnikach i panelach, aby temperatura w domu było ciepło. Inteligentny budynek dostosowuje się więc do Twoich potrzeb.

Czym są inteligentne systemy sterowania domem i gdzie się je stosuje? Systemy automatyki budynkowej stosuje się przede wszystkim w biurowcach, ale coraz częściej mają zastosowanie w budynkach mieszkalnych – w domach jednorodzinnych i w budownictwie wielomieszkaniowym. W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się systemy sterowania oświetleniem. Występują one w ponad 80% inwestycji. Większość inwestorów wymaga jednak czegoś więcej i są to najczęściej elementy integrujące wszystkie instalacje, które sprawiają, że dom staje się przyjazny i prostszy w obsłudze.

Czy łatwo kupić i zainstalować takie inteligentne systemy? Na rynku obecnie istnieje ogromna różnorodność wielosystemowych rozwiązań. Są one zwane domami inteligentnymi. Ich cena zależy od ilości i jakości komponentów oraz od samego systemu i ilości pomieszczeń, w jakich dane rozwiązanie będzie zastosowane. Jednak nie są one tak drogie, jakby się mogło wydawać. Ich koszt zwraca się też szybko.

Read More