Posts made in Listopad, 2013

Co powinno być w luksusowym domu?

Posted by on Lis 23, 2013 in Bez kategorii | Możliwość komentowania Co powinno być w luksusowym domu? została wyłączona

Co powinno być w luksusowym domu?

Osoby, które mają bardzo dużo pieniędzy chętnie podejmują się zamieszkania w luksusowym domu. Oni albo sami wybierają projekt i śledzą poszczególne etapy budowy albo wynajdują gotowy dom, kupują go i niedługo potem wprowadzają się do niego. Domy luksusowe mają to do siebie, że widać je już z daleka, z tego powodu, że są one oświetlone zarówno zewnątrz jak i wewnątrz. Wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe pojawiają się halogenowe światełka, świecące w różnych barwach i odcieniach. Wszystkie pomieszczenia w domu luksusowym są niezwykle przestronne, dzięki czemu zapewne nikt tam nie będzie sobie przeszkadzał. W domu luksusowym bardzo często pojawia się też basen, który jest w środku domu albo na terenie podwórka. W takim domu często pojawiają się też szklane akcenty, na przykład szklane stoły, podłoga na górze lub po prostu duża ilość luster. Na ścianach oraz sufitach pojawia się bardzo nowoczesne wzornictwo, które dodaje uroku całemu wnętrzu. Domy luksusowe mają bardzo dużo pomieszczeń zazwyczaj dwie lub trzy łazienki, co zapewnia im całkowitą swobodę. Na pewno także bardzo istotny wpływ na to, że jakiś dom jest postrzegany jako luksusowy ma to, jakie meble zostaną w nim ustawione. OD wielu lat skórzane kanapy i sofy oraz drewniane, rzeźbione meble, często antyki, są swoistym wyznacznikiem bogactwa i luksusu. Nie dziwi więc fakt, że w tego typu domach to właśnie takie meble bardzo często stanowią wyposażenie domu. Każdy z nas ma nieco inne pojęcie luksusu, jednak na pewno domem luksusowym dl;a każdego będzie taki, na jaki sobie nie mogą pozwolić, że względu na bardzo wysokie związane z tym koszty. Często można także spotkać się ze stwierdzeniem, że wiele ozdób stosowanych w luksusowych budynkach nie ma zbyt wielu funkcji praktycznych, jednak ich ceny są dość wysokie. Wiele osób przyznaje, że nigdy nie zdecydowałyby się na zakup takich właśnie elementów, gdyż uważaliby to za niepotrzebny wydatek.

Read More

Dom na wąskiej działce

Posted by on Lis 22, 2013 in Bez kategorii | Możliwość komentowania Dom na wąskiej działce została wyłączona

Dom na wąskiej działce

Nie zawsze możemy mieć działkę taką, jaką sobie wymarzyliśmy, co nie oznacza, że działka nietypowa nie nadaje się do zabudowy. Projekty domów jednorodzinnych mają to do siebie, że zawsze można je dostosować do odpowiednich warunków. Dlatego nie martwmy się na zapas, gdy nasza działka jest wąska, bo i tutaj możemy wybudować nowoczesny dom dla jednej rodziny.

Przede wszystkim pamiętajmy, że to, ile miejsca zajmie budynek na działce, określa powierzchnia jej zabudowy. Taka powierzchnia nie uwzględnia schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, więc, jeśli one występują – zmienia się jednocześnie powierzchnia zabudowy, zmienia się też projekt domu. Usytuowanie budynku na działce musi uwzględniać minimalne odległości, które są szczegółowo określone w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych i decyzji o warunkach zabudowy.

Kolejnym ważnym elementem jest rozmieszczenie okien w budynku względem stron działki, co wynika z warunków technicznych. Warunki techniczne wymagają również, żeby w pomieszczeniach mieszkalnych, w których będą przebywali ludzie, powierzchnia okien nie była mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi. Okna powinny znajdować się nie tylko od frontu budynku, ale i po jego bokach, by łatwiej doświetlić pomieszczenia.

Ważnym elementem jest sama bryła budynku. Dom na wąską działkę musi mieć prostą, pozbawioną detali architektonicznych linię, aby nie była zbyt nudna, warto pomyśleć o odpowiednim wykończeniu elewacji. Na wąskich działkach nie mają zazwyczaj zastosowania projekty domów parterowych, a tylko projekty domów wielokondygnacyjnych. By powiększyć optycznie niewielki dom piętrowy, warto zastosować jasne kolory elewacji, zwłaszcza dobrze się prezentuje biały kolor – taki budynek zawsze wydaje się być bardziej okazały i nowoczesny. Natomiast kolor żółty buduje ciepłą atmosferę domu rodzinnego.

Każda działka nadaje się do zabudowy, a dom może wyglądać bardzo atrakcyjnie.

Read More

Wyjątkowy projekt

Posted by on Lis 19, 2013 in Bez kategorii | Możliwość komentowania Wyjątkowy projekt została wyłączona

Wyjątkowy projekt

Projekty domów są bardzo delikatną sferę w całej inżynierii i architekturze, bowiem pozornie łatwe dla fachowca zajęcie może przerodzić się w niesamowicie problematyczne podejście do sprawy. Początek problemów pojawia się w chwili, gdy projekt niekoniecznie spodoba się swojemu właścicielowi, który prawdopodobnie nie będzie chciała zaakceptować pozornie błahych, a jednak dla niego wiele znaczących drobiazgów. Czasami projekt, który projektantowi wydaje się bardzo spójny, ciekawy i bardzo dokładny, dla klienta okazuje się niezupełnie takim, jak go sobie początkowo wyobrażał. Wówczas dość problematyczne jest zmienianie całości projektu, tylko dlatego, że nie tak rozrysowana jest ścianka, czy stoi o kilka centymetrów za blisko korytarza. Nic jednak dziwnego, że bardzo wielu klientów reaguje w ten sposób, ponieważ dla większości z nich postawienie swojego domu jednorodzinnego jest spełnieniem życiowych marzeń poprzez nakład gromadzonych przez wiele, wiele lat pieniędzy. Poza tym, w dzisiejszych czasach jest podobnie jak w dawnych i dom projektuje się zazwyczaj tak, by posłużył nie tylko jednej rodzinie, ale nawet kilku jednocześnie (na przykład młode małżeństwo na piętrze, a dziadkowie na parterze), ale dodatkowo także by korzystało z niego wiele pokoleń na przestrzeni lat, a nie tylko w określonym dziesięcioleciu. Projekty domów zatem muszą być tak przygotowane, by dom za nawet kilkanaście lat nie wyglądał jak z poprzedniej, minionej i już nieatrakcyjnej i niemodnej epoki, ale żeby nadal wyglądał ciekawie i estetycznie. Projektowanie domów wymaga od architekta zatem wyjątkowego poczucia stylu i ponadczasowego spojrzenia na całość gotowego projektu. Warto zatem zaufać projektantowi i nie zawsze się kłócić o kilkucentymetrowy wypust na ścianie, bo skoro tak zostało zaprojektowane, to znaczy, że musi mieć jakieś znaczenie i na pewno nie zaszkodzi.

Read More